Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» Heyaaa.....
J-rock EmptyLun Apr 04, 2011 1:34 pm Scris de GKT_alinee

» How pure are you?
J-rock EmptyJoi Aug 27, 2009 12:23 pm Scris de Serena C.C.

» In acest moment
J-rock EmptyVin Aug 21, 2009 6:33 pm Scris de Velo

» Daca m'ai fi cunoscut...
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 7:11 pm Scris de Velo

» Cum crezi ca te descuri la scoala?
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 6:59 pm Scris de Velo

» Top 5 melodii preferate
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 5:23 pm Scris de Féerie

» Ce animal ai fost in trecut?
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 3:37 pm Scris de Velo

» Are you Spoiled?
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 7:35 am Scris de Serena C.C.

» What Shugo Chara Guy Is For You?
J-rock EmptyJoi Aug 20, 2009 7:31 am Scris de Serena C.C.

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Afiliere
J-rock 20abaeu J-rock 2d7aoax

J-rock

2 participan?i

 :: J-music :: J'rock :: J-rock

In jos

J-rock Empty J-rock

Mesaj Scris de Féerie Sam Aug 08, 2009 8:39 am

Eu ascult j-rock de aproximativ 2 ani si ceva, dar vreau sa zic ceva in primul rand. Nu cred ca ar trebui sa conteze de cat timp asculti ceva, de exemplu si doar o trupa sa o asculti de o zi, dar poti afla mai multe despre ea decat stie unul de nu stiu cat timp, asa ca nu e nevoie sa asculti ceva de o mie de ani ca sa-ti faci o parere, scuzati de off topic o.o'
Eu nici nu mai stiu de ce am inceput sa ascult j-rock, doar am dat peste niste melodii pe YT. Nu mai stiu sigur nici care e prima trupa care am ascultat-o, ori Dir en Grey ori Nightmare, dar stiu ca mi-au placut foarte mult si inca sunt ambele printre trupele mele preferate. La inceput nu stiam atatea trupe cate stiu acum sau atat de multe lucruri despre acest gen, nici acum nu pot sa zic ca ma pricep foarte mult dar meh. De obicei nu-mi place sa stiu o mie de lucruri despre o trupa, pur si simplu doar le ascult melodiile si de obicei dau foarte mare atentie la versuri. Melodiile de j-rock imi plac in special pentru versuri pentru ca am gasit multe in care ma regasesc, care ma ajuta sa-mi revin uneori sau care pur si simplu imi plac foarte mult.
Niciodata nu cred ca m-am axat pe partea de vizual, adica nu ma uitam la cum arata o trupa si daca nu-mi placea nu ascultam, mereu am ascultat ce am apucat si am incercat orice. E adevarat ca imi plac foarte mult j-rockerii si bla bla dar asta nu inseamna ca sunt cel mai important lucru. Nu ma enerveaza oamenii care spun nu stiu ce despre ei pentru ca unii se imbraca in rochii sau se machiaza mai ciudat, pur si simplu nu le dau importanta acestor lucruri doar atunci cand le zice vreo persoana pe care o cunosc si stie bine ca ma jigneste usor cu asa ceva.
Am observat si ca sunt unele trupe care au devenit foarte populare, dar asta nu m-a facut sa nu le mai ascult. Totusi ma enerveaza cand unii zic de Dir en Grey in acelasi timp in care vorbesc de An Cafe, adica wtf au stiluri complet diferite, nu pot sa inteleg cum pot zice ca le plac ambele la fel de mult sau sa inceapa sa le compare.
Ma enerveaza si cei de pe forum-uri care nu stiu nimic despre j-rock dar totusi jignesc imediat o trupa si detesta genul asta. Oricum deja ajung sa fac off topic.
Imi place mult j-rock-ul pentru versuri in special, dar si pentru ca melodiile sunt foarte diferite fata de cele normale si te atrag foarte repede chiar daca nu intelegi nimic din ce canta pana nu ai versurile. Oh ca tot veni vorba, e si faza ca nu asculti j-rock pentru ca nu intelegi ce zic acolo, pe mine nu ma deranjeaza ca nu inteleg. Sunt melodii care le-am ascultat pentru prima data si m-au facut sa plang desi nu intelegeam ce zic acolo.
Oricum ca sa nu mai tot bat campii pe aici.. j-rock-ul e ceva mai mult decat un simplu gen muzical pentru mine si asa o sa si ramana.
Féerie
Féerie
Endless Admin ~

Numarul mesajelor : 1664
Varsta : 30
Localizare : Imperial Concerto
Data de inscriere : 22/08/2008

http://ivory-irony.blogspot.com/

Sus In jos

J-rock Empty Re: J-rock

Mesaj Scris de Velo Mar Aug 18, 2009 12:25 am

Si eu ascult j-rock tot cam de 2 ani si ceva. De pe la inceputul lui martie 2007. Nu prea imi mai amintesc circumstantele in care am ajuns sa ascult totusi. Multa vreme am crezut ca prima trupa de j-rock pe care am ascultat-o a fost The Gazette, dar nu era asa, stau prost cu memoria lol. Prima trupa a fost Phantasmagoria, iar prima melodie Hikari ni furu ame si chiar am ramas impresionata, de tot. Mi-a placut foarte mult melodia si inca imi place. Dupa Phantasmagoria am inceput sa ascult si Nightmare, Alice Nine, Malice Mizer, Miyavi, Gazette, An Cafe, dar nu imi mai amintesc exact ordinea in care le-am ascultat. Am fost o perioada obsedata de j-rock, dar nu am gasit sa downloadez decat discografia celor de la Gazette, si fiindu-mi lene sa caut mai multe melodii pe youtube , m-am intors partial la ceea ce ascultam inainte sa descopar j-rock-ul, insa asta nu a durat mult timp pentru ca apoi am gasit site-uri de download pline cu aur a.k.a sute de melodii de j-rock XD Am cam "abandonat" toate trupele pe care le ascultam inainte pentru j-rock si nu imi pare rau, pentru ca genul asta imi place mult mai mult. Am vazut ca sunt persoane care zic ca nu inteleg cum de ne place pentru ca e cantat in japoneza (printre persoanele alea se numara si tata), ca nu e "feeling", ca nu intelegi ce zic si etc. Dar nu cred ca trebuie neaparat sa intelegi ce zic ei acolo ca sa iti placa. Eu inteleg destul de multe cuvinte desi nu as putea sa le leg in fraze, in plus prefer o melodie cantata in japoneza unei melodii cantate in orice alta limba. Pentru ca ciudat, desi nu inteleg, japoneza e preferata mea. Asta ar fi unul dintre principalele motive pentru ca imi plac atat de mult j-rock-ul. Alt motiv ar fi versurile, unele (adica foarte multe) chiar sunt geniale si ma regasesc in ele.. si imi place asta lol desi de cele mai multe ori ma fac sa plang. Apoi imi place stilul, de multe ori si mie mi s-a parut ca se imbraca ciudat dar imi place mult asta XD. Oricum pot sa zic ca inainte sa ma apuc de j-rock nu eram chiar chiar atat de interesata de muzica sau de o formatie anume. Probabil mai sunt multe de zis dar nu imi mai vine nimic in minte pe moment, insa oricum j-rock-ul este foarte important pentru mine, si chiar daca pana acum 2 ani nu am ascultat, de acum nu as mai putea sa stau fara sa ascult..
Velo
Velo
Numb Waltz ~

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 31
Localizare : GARNET Grave
Data de inscriere : 31/01/2009

http://myanimelist.net/profile/Meranchoria

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: J-music :: J'rock :: J-rock

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum